Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Kobiety - dzień kobiet
Kobiety - dzień kobiet

Kobiety w rzeźbiarstwie – krótka historia kobiecej sztuki

Współczesna rola kobiet w sztuce jest trudna do przeceniona: spod damskich dłoni wychodzą niezliczone dzieła literatury, malarstwa, rzeźbiarstwa i innych dziedzin, dzięki którym świat staje się ciekawszy i piękniejszy. Niestety, sztuka nie zawsze była dla kobiet równie łaskawa i wyrozumiała, co dziś. Jako artystka, z okazji Dnia Kobiet chcę poruszyć temat naszej stosunkowo krótkiej obecności na artystycznych salonach. Jak rzeźbiarki pracowały jeszcze 100 lat temu?

Kobiece rzeźbiarstwo i kontrowersje minionych lat

Za początek obecności kobiet w rzeźbiarstwie można uznać dopiero przełom XIX i XX wieku. Późno? Zgadza się, jednak przekonani minionych epok powodowały, że nawet najwybitniejszym kobiecym umysłom trudno było zaistnieć w zdominowanym przez mężczyzn artystycznym środowisku. Zwykło się uważać, że tylko mężczyzna może mieć talent, a kobietę cechować może co najwyższej dobry gust. Między innymi dlatego trudno wymienić nam „z marszu” choć kilka artystek epok renesansu, baroku, czy klasycyzmu. Tak naprawdę dopiero rewolucja przemysłowa i zmiana roli kobiety spowodowały, że zaczęto zauważać, że może równać się artyście w spodniach, a nawet… przerastać go.

W XIX i XX wieku świat ujrzały niesamowite dzieła polskich rzeźbiarek, z którymi każdemu polecam się zapoznać. Do najznakomitszych polskich artystek rzeźby tego okresu zaliczamy  Antoninę Różniatowską, Natalię Andriollę, Teofilię Certowicz, Lunę Drexlerówę. Choć rzecz jasna ich prace nie uniknęły krytyki męskich artystycznych środowisk, dziś uważane są za bezcenne i stawia się je tuż obok rzeźb artystów światowej sławy.

Kobiecy pierwiastek w Twoim domu

Dziś każda z nas ma praktycznie pełną dowolność w wyrażaniu siebie, swoich talentów i idei. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet życzę wszystkim Paniom otwartości i odwagi do podejmowania nowych wyzwań. A może jesteś mężczyzną, który właśnie zastanawia się nad niebanalnym podarunkiem? Sprawdź ręcznie robione akcesoria i ozdoby Nejmi Art, przesycone kobiecością i unikalnością – idealne na Dzień Kobiet.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl